0
يادداشت دکتر رضا پاشایی: صنعت چرم و كفش تبريز، نيازمند توجه ويژه دولت است
 

 یادداشت دکتر رضا پاشایی کانديداي يازدهمين دوره مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابيه تبريز، آذرشهر و اسکو:
روزگاري نه چندان دور، كفش تبريز نماد كفش ايراني به شمار مي رفته و در حال حاضر نيز كفش ايران را با نام تبريز مي شناسند.
 تبريز شهر اولين هاست و  اولين اتحاديه كفاشان در سال 1340 در اين شهر تاسيس شد كه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي از سال 1362 فعاليت مجدد خود را شروع كرد.
آن روزها كفش تبريز در كنار قورابيه، نوقا، اريس، شيريني، شكلات تسبيحي، آجيل و ... از سوغاتي هاي معروف اين كهن شهر بود كه آوازه آن از اقصاي نقاط جهان گذشته و شهرت جهاني يافت.
بازار بزرگ تبريز مملو از مغازه هاي عرضه كفش دست دوز تمام چرم تبريزي بود كه خريداران بسياري را به سمت خود نه تنها از داخل كشور، بلكه از اقصاي نقاط جهان جلب مي كرد و بسياري از خارجيان كفش سفارشي تبريز را مي پوشيدند.
استادكاران و كارگران كفاش در قديم از احترام خاصي در بين مردم برخوردار بودند و شغل كفاشي از شغل هاي پردرآمد و البته مورد احترام مردم بود.
اما اگر حالا گذرتان به بازار تبريز بيفتد، ديگر خبري از بوي چرم طبيعي و آن مغازه هايي كه شانه به شانه هم فقط كفش دست دوز تمام چرم را مي فروختند نيست و به جاي آن كفش هاي رنگارنگ خارجي و كفش هاي تزريقي توليد داخل هستند و تنها در چندين مغازه مي تواني كفش دست دوز تمام چرم را پيدا كنيد.
تبريز كه زماني با بيش از دو هزار واحد توليدي كفش، به تنهايي جوابگوي كشور و حتي خارج از كشور بود و مشتريان خاص خود را در داخل و خارج داشت؛ امروز تنها با ظرفيت 30 درصد فعاليت مي كند و بسياري از واحدهاي توليدي نيمه تعطيل و يا تعطيل شده اند.
صنعت كفش در حالي چنين روزهايي را سپري مي كند كه در همسايگي ما يعني كشور تركيه، توليدكنندگان كفش به لطف درايت برنامه ريزان اقتصادي و عملكرد متوازن بخش خصوصي و دولتي و مهمتر از همه حمايت هاي دولت توانسته آرام آرام به يكي از برندهاي برتر صنعت كفش در جهان تبديل شود.
استفاده از تكنولوژي و فن آوري هاي نوين، بهره گيري از نيروي كار ارزان، بهره ي پايين بانكي، توليد صادرات محور مطابق استانداردهاي جهاني، حمايت دولت و در نهايت همت توليدكنندگان و فعالان صنعت كفش از جمله عوامل موفقيت برداران تركيه اي هستند. كشوري كه مردمانش روزي آرزوي داشتن كفش دست روز تمام چرم تبريز را داشتند؛ امروز به توليدكنندگان قهاري تبديل شده اند و بر عكس آن جوانان ما آرزوي پوشيدن كفش ترك را داشته و دارند.
نبود مواد اوليه، بالا بودن تعرفه بسيار بالاي واردات مواد اوليه، نبود ماشين آلات و تجهيزات پيشرفته و عدم توجه و حمايت دولت از اين صنعت همگي دست به دست هم داده اند تا وضعيت صنعت كفش ايران چندان خوشايند نباشد.

هر چند تشكلها و اتحاديه هاي صنفي تلاش هاي فراوان با برگزاري همايش هاي مرتبط با صنعت كفش، برگزاري نمايشگاه، احداث شهرك كفش، اعزام تورهاي تجاري به نمايشگاه هاي كفش، برگزاري جلسات متعدد با مسئولان و متوليان صنعت، راه اندازي کمپين مصرف کالاي ايراني و ... انجام داده اند، ولي باز هم شاهد وجود مشكلات فراواني در اين صنعت هستيم.
در بررسي كشورهايي كه توانسته اند به موفقيت در عرصه صنعت كفش دست يابند، مشخص مي شود كه يكي از دلايل اصلي موفقيت آنها حمايت و توجه ويژه دولت در جهت توسعه و پيشرفت اين صنعت بوده و دولت به عنوان بزرگترين حامي صنتعگران با ايجاد تسهيلات لازم و بسترسازي موجبات شكوفايي صنعت كفش را فراهم كرده اند و با ارايه تسهيلات كم بهره و تسهيل نمودن واردات مواد اوليه و تشويق سرمايه گذاران براي سرمايه گذاري در صنعت كفش عملا راه توسعه اين صنعت را هموار كرده اند و در اين راستا توليدكنند گان نيز با قوت قلب و آرامش خاطر به امر توليد كفش با كيفيت و متنوع پرداخته اند.
دکتر روحاني رئيس جمهوري در سفر خود به تبريز دستوراتي براي حل مشکلات اين صنعت صادر نمودند که جلساتي در تهران و تبريز برگزار گرديد ولي عملا بي نتيجه بود.
با توجه به مطالب مطروحه بالا كه از وضعيت صنعت كفش تبريز گفته شد که، بخش عمده اي از مشكلات اين صنعت نشات گرفته از دولت بوده است و انتظار مي رود، دولت ودکتر رحماني وزير محترم صنعت، معدن و تجارت براي صنعت كفش برنامه هاي ويژه اي داشته باشند.
اميد است، شاهد رشد همه جانبه كشور به ويژه صنعت كفش باشيم و بتوانيم با برنامه ريزي و درايت دولت در بسط و گسترش كفش با كيفيت، رسيدن به مرحله صادرات و يافتن بازارهاي مختلف در  ساير كشورها و رونق اقتصادي موفق باشيم. ان شاء الله.

دکتر پاشایی: لیگ برتر ایران حداقل یک قهرمانی به تراکتور بدهکار است