0
دکتر پاشایی: حمایت از استارت آپ ها به عنوان مولد تکنولوژی و ثروت در جامعه باید در اولویت باشد

یکی از بخش های مهمی که می تواند به عنوان نیروی پیش ران و مولد ثروت در کشور عمل کند، کسب و کارهای نوپا یا همان استارت آپ ها هستند که ظرفیت بسیار بالایی در ایجاد اشتغال، بازدهی و سوددهی دارند.

با حمایت از استارت آپ ها و فعالان این حوزه و هدایت سرمایه گذاران به این بخش می توانیم ضمن دست یابی به رشد اقتصادی کشور، به تولید دانش و به دنبال آن به تولید ثروت در جامعه دست پیدا کنیم.

با وجود این که در سال های اخیر حمایت های خوبی از استارت آپ ها صورت گرفته، ولی در آینده و با هدف توسعه فناوری ها به خصوص در بخش صنعت، لازم است که از استارت آپ های بخش صنعت حمایت ویژه ای شود تا جوانان خلاق و با فکر کشور نیز در کنار استارت آپ های حوزه انفورماتیک، بتوانند تکنولوژی های جدید و حساس را در داخل کشور ایجاد و آن را بومی سازی کرده و به تولید انبوه برسانند.

به عنوان مثال می توان به منطقه سیلیکون ولی (Silicon Valley) در ایالت کالیفرنیای آمریکا اشاره کرد که به تنهایی بخش اعظم دانش، تکنولوژی و ثروت آمریکا را این منطقه تولید می کند. این منطقه در سال ۱۹۳۰ و توسط دو دانشجوی مهندسی برای انجام کارهای تحقیقاتی پایه ریزی شد و امروز یکی از بزرگ ترین قطب های فناوری دنیا محسوب می شود.

اگر می خواهیم کشور را در مسیر دانش و تکنولوژی که از تأکیدات مهم حضرت آقا نیر هست، حرکت دهیم، باید نمونه هایی از این شهرهای استارت آپی در کشور ایجاد و با تمام ظرفیت های مان از آنها حمایت کنیم. چون این شهرهای استارت آپی قدرت بازدهی و اشتغال زایی بالایی دارند و کشورهای دیگر نیز از هم اکنون برنامه ریزی هایی جهت رقابت با شهر فناوری آمریکا یعنی سیلیکون ولی انجام داده اند.

چین برای رقابت با منطقه سیلیکون ولی آمریکا، در خلیج بزرگ این کشور تا سال ۲۰۳۵ برنامه ریزی کرده است. دولت دانمارک قصد دارد با ساخت ۹ جزیره‌ مصنوعی، کپنهاگ را به بهشت علم و فناوری و منطقه‌ای ایده‌آل برای استارتاپ‌ها تبدیل کند.

اهمیت توجه و سرمایه گذاری برای ایجاد اَبَر شهرهای فناوری توسط دیگر کشورها ضرورت توجه به این موضوع را به ما نشان می دهد. ما نیز باید به طور قاطع و با تمام ظرفیت های خود نسبت به ایجاد چنین شهرهایی در مناطق مختلف کشور و حمایت از فعالان این بخش اهتمام داشته باشیم.