0
توسعه صنعت چرم، حلقه مفقوده صنعت کفش تبریز

مشكلی كه وجود دارد و عملا مانعی بزرگ در سر راه صنعت كفش در دستیابی به اهداف توسعه ای است، عدم توسعه و نوسازی صنعت چرم تبریز است. در حال حاضر بیش از 300 واحد تولیدی چرم در شهرك چرمشهر تبریز وجود دارند و دارای پروانه بهره برداری نیز هستند، اما به گفته بسیاری از خود فعالان چرم تبریز، تنها 50 واحد تولیدی چرم فعال هستند و به غیر از یكی دو كارخانه كه با كشورهای منطقه در حال صادرات هستند، بقیه تنها به داخل كشور چرم تولید و عرضه می كنند.
بنده به عنوان نماینده مردم تبریز و رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با بسیاری از فعالان این صنعت، همگی آنها به نبود دستگاه و ماشین آلات به روز دنیا، عدم داشتن نیروی كار مجرب، نبود مواد اولیه «پوست خام»، وجود مافیای پوست خام در كشور، عدم حمایت دولت با اعطای وام با اقساط بلند مدت برای خرید ماشین آلات، گرانی مواد شیمیایی و ... اشاره نموده اند.
چرمسازان محترم و تشكلهای صنفی چرم چاره ای ندارند، جز اینكه نسبت به ایجاد تحول و نوسازی در صنعت چرم تبریز اقدام نمایند تا بتوانند در عرصه رقابت باقی بمانند و اگر وضعیت به همین شرایط موجود كه هست، همچنان باقی بماند و هیچ اقدام موثری در حل مشكلات موجود صورت نپذیرد، صنعت چرم تبریز رفته رفته به ورطه فراموشی سپرده و هویت و جایگاه خود را از دست داده و چرم تولیدی كشور تركیه به طور كامل جایگزین چرم تبریز خواهد شد و در آینده فقط به داشتن صنعت چرم در گذشته افتخار و افسوس خواهیم خورد.


دولت و دستگاههای تصمیم گیر در عرصه صنعت چرم موظف هستند که در جهت حل مشکلات این صنعت تلاش کنند و اگر امکانات لازم و ماشین آلات و دستگاههای جدید در اختیار چرمسازان قرار گذاشته شود قطع یقین شاهد توسعه این صنعت خواهیم شد.
چرمسازان ما از توانایی لازم برای تولید چرم مرغوب را دارند و اگر امکانات لازم و ماشین آلات روز دنیا در اختیار آنها قرار گیرد، قطع یقین توان افزایش تولید و همچنین تولید چرم هایی مرغوب و صادراتی را دارند ولی متاسفانه نبود امکانات لازم عملا موجب شده تا بسیاری از چرمسازان با پایین ترین ظرفیت ممکن کار کنند و چرم تولیدی در حد استانداردهای جهانی نباشد که باید من نماینده و دولت و متولیان امر فکری بکنیم تا این صنعت ریشه ای به سمت پیشرفت گام بردارد.

دولت به دنبال حمایت از کارگاه های کوچک قطعه سازی باشد